Polski producent symulatorów lotniczych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

27
03.2017

Na mapie polskich producentów symulatorów warto zaznaczyć firmę IT-COM Sp. z o.o. z Góry Kalwarii.

Firma w całości z polskim kapitałem z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku specjalizuje się w obszarze rozwiązań technicznych i technologicznych dla lotnictwa cywilnego oraz wojskowego.
Jako partner uznanych światowych firm oprócz własnych rozwiązań dysponuje dostępem do najnowszych rozwiązań stanowiąc tym samym atrakcyjne wsparcie dla instytucji, wojska, przewoźników lotniczych, lotnictwa prywatnego, czy ośrodków szkolenia.
IT-COM oferuje swoim klientom materiały szkoleniowe dla pilotów, mechaników i personelu lotniczego oraz platformę e-learningową.

Do najważniejszych projektów IT-COM w zakresie symulatorów należy:

  • realizacja projektu Symulatora Kontroli Ruchu Lotniczego dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej;
  • System ATIS (Automatycznej Informacji Pogodowej) dla Lotnisk Powidz , Łask, Łódź i Poznań-Krzesiny;
  • Wirówka przeciążeniowa – symulator szkoleniowy dla Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie.

W swojej ofercie IT-COM posiada:

Symulatory lotu

IT-Com Oferuje wszystkie typy symulatorów wykorzystywane podczas szkolenia pilotów, począwszy od licencji PPL skończywszy na licencji MPL.  W swojej ofercie posiada rozwiązania symulacyjne klas symulatorów :

  • BITDstanowiące urządzenia odwzorowujące przyrządy statku powietrznego przy użyciu emulatorów awioniki, umożliwiające trening co najmniej proceduralnych aspektów lotu przyrządowego;
  • FNPT I, IIstanowiące model kokpitu połączony z oprogramowaniem służącym do reprezentacji danego typu lub danej grupy typów statków powietrznych podczas wykonywania operacji w locie;
  • Full Flightoferujące kompletną, pełnowymiarową i funkcjonalną replikę kokpitu danego typu statku powietrznego połączoną z odwzorowaniem statku powietrznego podczas operacji na ziemi i w powietrzu. System wizualizacji zapewnia widok poza kokpitem, a system siłowników odwzorowuje wrażenia ruchowe.

Symulatory BSP

Rola bezzałogowych statków powietrznych w wojsku, jak i operacji cywilnych stale rośnie, potrzeba szybkiego i zaawansowanego szkolenia wykwalifikowanych operatorów BSP jest bardziej oczywiste niż kiedykolwiek.

Symulator oferowany przez firmę IT-Com Sp. z o.o. został stworzony do szkolenia zarówno osoby sterującej platformą powietrzną (BSP) jak i operatora kamery oraz innych sensorów, zapewniając środowiska bardzo przypominające świat operacyjny w tym unikalną interakcję pomiędzy członkami takiej załogi.

Platforma lotu jest symulowana za pomocą wiernie odtwarzającego lot, modułu 6DOF w którym elementy lotu są obliczane przy użyciu :

  • modelu liniowego quasi-statycznego fixed-wing, rigid-body;
  • kwaternionowego modelu równań ( struktury będącej rozszerzeniem modelu ciał zespolonych );
  • modelu turbulencji NASA/Dryden.

Symulowany model jest poddawany takim czynnikom jak wiatr w różnych kierunkach oraz turbulencje. Wszystkie aspekty lotu, włączając automatycznego pilota, symulowane są w sposób realistyczny na platformie. Także modelowany jest widok 3D BSP, tak aby odtworzyć realistycznie ograniczenia wynikające z widoku z kadłuba, a dodatkowo dostarczyć doskonałego zobrazowania platformy podczas lotu widzianego z różnych punktów ( z ziemi, innego samolotu itd. ).

Symulator oferowany przez firmę IT-Com Sp. z o.o. został stworzony do szkolenia zarówno osób sterujących platformą powietrzną (BSP), jak i operatora kamery zapewniając interakcję pomiędzy członkami załogi.
Ponadto symulator pozwala na indywidualne szkolenia osoby sterującej platformą powietrzną lub operatora kamery przez pracę w trybie „single-trainee” z instruktorem jako brakującym członkiem załogi. Na przykład, w trybie „single-trainee” dla operatora kamery instruktor steruje platformą powietrzną z jego stacji i wykonuje wymagane działania pilotażowe. Z drugiej strony, instruktor może także kontrolować kamerę i uzbrojenie współdziałając ze szkoloną osobą kierującą platformą powietrzną. Taka konfiguracja szkolenia jest szczególnie korzystna dla doskonalenia współdziałania między operatorem platformy powietrznej i operatorem kamery.

Symulatory lotnisk

We współpracy z Micro Nav Ltd IT-Com oferuje oprogramowanie Fast Airport Builder służące do planowania infrastruktury lotnisk, wprowadzania zmian do istniejącej infrastruktury, odtwarzania projektu w formacie 3D. Przy wykorzystaniu odpowiednich modułów oprogramowania, oferowane rozwiązanie daje możliwość przetestowania przestrzeni pod względem funkcjonalnym i operacyjnym, oraz pozwala na testowanie zastosowanych procedur kontroli ruchu lotniczego. Oprogramowanie może być wykorzystanie również do prowadzenia szkoleń personelu naziemnego.
Potrzeba budowania nowych lotnisk oraz rozbudowy istniejącej infrastruktury są wymuszane przez szybki rozwój lotnictwa. Dzięki zintegrowanym narzędziom z rodziny BEST firmy Micro Nav, modelowanie i wizualizacja planowanej budowy/rozbudowy lotniska, projektowanie, ewaluację i testowanie operacyjne można przeprowadzić w szybki i mało kosztowny sposób. Dzięki tym narzędziom możliwe jest zbudowanie lotniska oraz zasymulowanie ruchu lotniczego.
Fast Airport Builder pozwala na wizualizacje 3D dowolnego lotniska w bardzo szybki i prosty sposób. Projekty mogą być tworzone i testowane w bardzo krótkim czasie, co umożliwia zastosowanie najbardziej korzystnego rozwiązania w rzeczywistości.
Podstawę do modelowania infrastruktury lotniska oraz obiektów w technologii 3D są zdjęcia satelitarne, lotnicze lub projekty pierwowzoru wykonane w CAD.

Symulatory ATC

Symulator IT-COM oferuje wszystkie elementy szkolenia kontrolerów lotu które są wymagane podczas szkolenia na symulatorze wieży kontroli ruchu lotniczego oraz stanowiskach kontrolerów. Poza stanowiskami nadzoru obszaru z zobrazowaniem 2D, zapewnia także widok na lotnisko dokładnie odwzorowując ruch statków powietrznych wzdłuż dróg kołowania oraz płyty postojowej, a także pojazdów lotniskowych. Symulowany model ATC zapewnia realistyczne odwzorowanie powierzchni gruntu oraz zachowanie samolotów takie jak przyśpieszanie, hamowanie, czasy przygotowania do rozruchu, rozruchu silników oraz realne czasy kołowanie i wznoszenia dla poszczególnych typów samolotów . Zobrazowanie 2D lotniska zapewnia nie tylko naziemne zobrazowanie radarowe, pozawala także na obserwowanie samolotów podchodzących do lądowania lub znajdujących się na kręgu w najbliższym otoczeniu lotniska. Dodatkowy panel kontrolny pozwala na sterowanie całym oświetleniem lotniska.

Zobrazowanie 3D pozwala na symulację widoku z wieży kontroli ruchu lotniczego na lotnisko. Możliwe jest zrealizowanie tego zadania za pomocą najprostszego ekranu w przypadku niewielkich pomieszczeń przeznaczonych na instalację symulatora, aż do pełnego zobrazowania 360̊ przy użyciu kilku projektorów oraz ekranów z poliwęglanu. Możliwe jest także zaprojektowanie pośredniego rozwiązania w zależności od zapotrzebowania klienta. Symulator zaprojektowany przez firmę IT-COM służy do szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Symulatory radarów

Moduł symulacji radaru pozwala na przeprowadzenie szkolenia dotyczącego sprowadzania, podejścia statków powietrznych oraz ich odprawy, a także na kontrolę ruchu lotniczego odbywającego się wokół lotniska. Za pomocą tego narzędzia można również kontrolować ruch na płycie lotniska, monitorować podejścia oraz przełączać w tryb radaru precyzyjnego podejścia. Symulatory radaru są wykorzystywane do symulowania rzeczywistych systemów ATC co pozwala na ich projektowanie, testowanie, ewaluację, jak również na prowadzenie szkoleń.

Trenażery katapultowania

Oferowany przez firmę IT-Com trenażer katapultowania (Ejection Seat Trainer) pozwala na zapoznanie się z procedurami katapultowania oraz symulowanie wysokich przeciążeń. Możliwe jest zaprojektowanie symulatora dla konkretnego typu samolotu i przystosowanie trenażera do konkretnego typu systemu katapultowania dla jak najpełniejszego odzwierciedlenia rzeczywistych warunków. System posiada szereg zabezpieczeń zapewniających najwyższy stopień bezpieczeństwa. Trenażer pozwala na wykształcenie odpowiednich odruchów i zapewnia przyjęcie przez szkolonych odpowiedniej pozycji ciała przed katapultowaniem które może uratować życie pilota w krytycznym momencie.

Posiadana przez IT-COM wiedza, doświadczenie i technologia z pewnością mogłaby znaleźć zastosowanie również na rynku kolejowym.

Logo IT-COM

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Logo IT-COM

    Logo IT-COM